Imunitet nas svojim sistemom i intenzivnim radom koji radi u korist kvaliteta našeg života svakog momenta brani od raznih bolesti i mikroorganizama koji prijete našem zdravlju. Onog momenta kada imunitet oslabi, tada oslabi i naše tijelo i javlja se bolest koja nas može ugroziti. Imunitet se tada, obzirom da je oslabljen, nije u stanju izboriti se s bolešću, stoga bolest napada sve naše stanice. Kako ojačati imunitet i kako u optimalnom stanju održavati ovaj veoma bitan dio našeg života? U nastavku vam donosimo nekoliko savjeta koji će vam sigurno pomoći.
Osigurajte svom tijelu kvalitetan san i odmor
Stanje i snaga imuniteta uveliko ovise o kvalitetnom snu i odmoru. Dokazano je kako manjak sna i odmora značajno ugrožava stanje našeg tijela i dodatno povećava rizik od nastanka raznih bolesti. Za naše zdravlje i snagu kompletnog organizma, spavanje i cirkadijalni ritam imaju veoma važnu ulogu.
Naime, kvalitetan sam pospješuje izlazak limfocita T u cirkulaciju i obezbjeđuje mu premještanje u limfne čvorove – oni na taj način pronalaze štetne mikroorganizme te ih uništavaju. Pomoću njih se imunitet bori protiv raznih bolesti i infekcija. Svakoj odrasloj osobi treba 7 ili više sati u toku noći kako bi tijelo moglo normalno funkcionirati. Adolescentima je potrebno od 8 do 10 sati a novorođenim bebama čak i do 14 sati dnevno.
Ukoliko imate poteškoće sa spavanjem, postoji nekoliko pravila kojih biste se trebali pridržavati. Prije svega je potrebno da izbjegavate napitke s kofeinom nekoliko sati prije spavanja, te da ne koristite mobitel, računar niti TV kako bi se um smirio i kako bi oči bile odmorne. Također, i kako biste izbjegli glavobolju pred spavanje koja može biti jako neugodna. Za kvalitetan san koji će vam obezbjediti snagu za naredni dan potrebna je i kvalitetna prehrana koja će tijelu pomoći da što bezbrižnije i zdravije sniva.
Zdrave masti su neophodne
Omega-3 masne kiseline veoma su važne za imunitet, i odgovorne su za smanjivanje lučenja upalnih molekula te djeluju protuupalno te snažno štite organizam.
Hrana koja je veoma bogata Omega-3 zdravim odnosno nezasićenim mastima su: maslinovo ulje, chia sjemenke, orašasti plodovi i masna riba. Te naravno, suplementi koje možete kupiti kako biste spriječili pojavu bolesti i zaštitili vaš imunitet kvalitetno.
Omega 3 masne kiseline povećavaju proizvodnju protutijela klase IgM, kojeg proizvode B limfociti – ova protutijela su veoma važan dio imuniteta i služe u borbi protiv infekcija.
Koristite nezaobilazne probiotike
Kada je u pitanju očuvanje imuniteta, probiotici su veoma važni. Radi se o mikroorganizmina koji se konzumiraju kroz hranu i suplemente. Konzumiranjem hrane koja je bogata probioticima pojačava se rad dobrih makterija te se spriječava razvoj loših bakterija.
Acidophilus, Bifidobacterium i Lactobacillus delbrueckii su bakterije koje se nalaze u probioticima a najviše istraživanja temelji se upravo na njima.
Pitate se koja je hrana bogata dobrim bakterijama i šta biste trebali konzumirati? Namirnice koje biste trebali konzumirati a koje će vam pomoći pri proizvodnji dobrih bakterija su kefir, jogurti, sirevi i frementirano voće. Ove namirnice biste trebali u svoj organizam unositi svakodnevno, naravno, u normalnim količinama.
Pazite na unos šećera i na pojavu gojaznosti
Naše tijelo je ponekad jako podložno traženju šećera i ugljikohidrata, te se osjećaj gladi i potrebe za navedenim može javljati često. To se događa zbog neuravnotežene ishrane. Rafinirani ugljikohidrati i dodatni šećeri povećavaju tjelesnu težinu i pri tome potpomažu razvoju gojaznosti, što dodatno donosi rizik za pojavu upala i raznih bolesti.
Gojaznost slabi imunitet kod svih uzrasta i tijelu je mnogo teže da se izboru sa infekcijama u takvom stanju jer su imunološke stanice ugrožene. Zbog velikog broja adipocita odnosno masnih stanica, može doći do manjka kisika u tijelu što potiče hronične upale.
Gojaznost kao i prekomjerna količina šećera i ugljikohidrata dovodi do slabljena tijela i imuniteta te izlaže naš organizam opasnosti.
Tamna čokolada za imunitet
Tamna čokolada je odlična za imunitet jer sadrži antioksidant teobromin. Ovaj antioksidant pomaže u jačanju imuniteta te štiti stanice tijela od slobodnih radikala. Slobodni radikali su molekule koje tijelo proizvodi kada prerađuje hranu, te mogu doprinijeti pojavi bolesti i infekcija. Ono što je važno napomenuti kada je tamna čokolada u pitanju jeste da je ona veoma kalorična i da ju je potrebno konzumirati umjereno. Također, kako bi tamna čokolada imala pozitivne učinke na zdravlje, mora imati bar 70% kakaa u svom sastavu.
Ne izlažite se stresu!
Stres je veoma jaka emocija, a ne okolnost, zbog toga veoma snažno utiče na cijelo tijelo i donosi jako veliku štetu organizmu. Iako je možda nemoguće sačuvati se od stresa nekada, ono što je važno jeste da pronađete način kako da se nosite s tom količinom negativnih emocija. Važno je, da se izborite s tim da ne utiče loše na vas, da ne upravlja vama i da kod vas ne izaziva smetnje po fizičko i psihičko zdravlje.
Dakle, od ključnog je značaja pri očuvanju imuniteta, da izbjegavate toksične situacije i toksične ljude, te da se suočite s problemima umjesto da ih nakupljate i dozvolite im da vas muče i tište.
Imajte na umu da hroničan stres uzrokuje mnogo zdravstvenih problema koji mogu biti veoma opasni po život, te uključuje i značajan pad imuniteta.
Fizička aktivnost je jako potrebna!
Sva istraživanja koja su sprovedena navela su fizičku aktivnost kao nešto što značajno doprinosti zdravlju tijela i imunitetu. Redovna fizička aktivnost smanjuje šansu pojave raznih oboljenja. Kada je riječ o aktivnosti, to može biti intenzivan i snažan trening, ali može biti i svakodnevna aktivnost i lagane vježbe bar do sat vremena dnevno. Ono što je važno jeste da vaše tijelo radi, a umjerena fizička aktivnost će vam pomoći, stoga, ne izbjegavajte šetnje, lagano trčanje, fitness i teretanu.
Zdrav način života koji uključuje svakodnevnu fizičku aktivnost podstaknut će bolju cirkulaciju u tijelu i bolji rad bijelih krvnih zrnaca. Praktikovanjem redovne fizičke aktivnosti riješit ćete se masnih naslaga, štetnih toksina koji će izaći kroz znoj, ali ćete se također riješti i štetnih misli i prekomjernog stresa.
Povrće, voće i cjelovita zrna žitarica
Hrana biljnog porijekla i žitarice su bogate raznim mineralima, vitaminima te antioksidansima koji će pomoći pri radu imuniteta i u borbi protiv patogena, odnosno loših mikroorganizama. Dobrobiti iz tih namirnica pomažu kod pojave bolesti i infekcija i uništavaju slobodne radikale.
Veoma je važno usvojiti zdrave navike i u svoju ishranu uvesti raznovrsno povrće, voće i zrna žitarica, kako bi vaš imunitet bio snažan i obogaćen. Biljna hrana također dobrinosi radu mikrobiote, odnosno pospješuje rad dobrih bakterija koje se nalaze u probavnom sistemu. Te dobre bakterije sprječavaju razvoj odnosno pojavu raznih infekcija i bolesti, te utiču značajno na proizvodnju vitamina B1, B2, B4, B6, B7 i K vitamina (koji je iznimno važan za zgrušavanje krvi), te folne kiseline i botina.
Kako bi vaš imunitet bio snažan, i kako bi vaše tijelo imalo snage da funkcionira i izdržava velike napore a vaš um da razmišlja bistro, zdravo i trezveno, raznovrsna ishrana je ključ uspjeha.
SUPLEMENTI će vam pomoći!
Znate li šta su suplementi? Suplementi su, dakle, dodaci prehrani koji sadrže vitamine i minerale koje tijeli ne unosi dovoljno kroz svakodnevno konzumiranje hrane i pića. Jako je važno napomenuti da biste se prije uzimanja suplemenata prvenstveno trebali obratiti stručnjaku, kako bi vam dao sve neophodne informacije i savjete prije upotrebe.
Koji su to najčešće korišteni suplementi koji potpomažu rad imuniteta?
- Vitamin C – uzimanjem vitamina C kroz doze suplemenata u količini od 100-200 mg dnevno pomoći će imunitetu i spriječit će razne upalne procese.
- Vitamin D – poznato je da se zbog nedostatka vitamina D mogu javiti razna oboljenja i infekcije, te se stanje nedostatka ovog vitamina može očitovati kroz pojavu problema s kostima, depresijom, nesanicom, glavoboljama itd. O uzimanju ovog suplementa trebali biste se također posavjetovati sa stručnjakom koji će vam dodatno pojasniti primjenu, doziranje i upotrebu ukoliko koristite određene lijekove, odnosno kortikosteroide i sl.
- Cink – veoma je važan pri jačanju imuniteta i često se preporučuje od strane stručnjaka u kombinaciji sa C vitaminom kada se pojavi grip ili prehlada. Naime, uzimanjem 75 mg cinka tokom bolesti dovodi do bržeg izliječenja, što je i naučno dokazano.
- Beta-glukan – nastaje izolacijom iz kvasaca i gljiva, dokazano snižava nivo kolesterola u krvi i potiče proizvodnju leukocita i trombocita, aktivira makrofage, pospješuje imunitet i smanjuje simptome prehlade te spriječava infekcije gornjeg dijela respiratornog sustava.
- Med – med je općepoznati ”svelijek” koji se hiljadama godina koristi u borbi protiv raznih bolesti i za jačanje imuniteta, umanjuje osjećaj glavobolje, spriječava pojave infekcija, čisti organizam od antioksidanasa i ima antimikrobno djelovanje.
Suplemente možete kupiti u raznim oblicima. Dakle u obliku tableta, kapsula i sirupa za imunitet za djecu. Prije primjene biste se svakako trebali posavjetovati sa stručnjacima koji će vam dodatno objasniti primjenu, doziranje, i dozvoliti korištenje u ovisnosti od stanja vašeg organizma i tijela.
Do sljedećeg čitanja.
Fitnessmarket.ba