Aminokiseline su sastavi od kojih se sastoje proteini i potreba tijela za proteinima u stvari je potreba za aminokiselinama. Sve skupine ovih kiselina u tijelu su iz alfa skupine te imaju dušik na prvom ugljikovom atomu u molekuli. Naime, dušikov atom ima na sebi vodikov atom i zbog toga se nazivaju aminokiseline.
Aminokiseline sadrže karboksilnu grupu poput masnih kiselina pa je i na njih prikvačen ugljikov atom i sastoji se od atoma ugljika, atoma vodika i dva atoma kisika.
Kako se dijele aminokiseline?
Postoji ukupno 23 vrste proteinskih aminokiselina i više od 100 prirodnih neproteinskih aminokiselina. Od te brojke je 9 esencijalnih, 11 neesencijalnih i 3 koje se ne nalaze u tijelu čovjeka nego ih možemo pronaći u biljkama i drugim organizmima.
U suštini, aminokiseline dijele se na esencijalne i neesencijalne.
Esencijalne su one koje naše tijelo ne može samo proizvoditi te je potrebno unositi ih prehranom.
Neesencijalne su one koje naše tijelo može sintezirati.
Također, aminokiseline razgranatog lanca (BCAA) su izoleucin, leucin i valin. BCAA aminokiseline čine 35% esencijalnih aminokiselina u našim mišićima.
Esencijalne aminokiseline
9 esencijalnih aminokiselina su:
- Fenilalanin koji je prekursor za neurotransmitere kao što su tirozin, dopamin, epinefrin i noradrenalin.
- Histidin se koristi za proizvodnju histamina, neurotransmitera koji je vitalan za imunološki odgovor, probavu, spolnu funkciju te održava normalan i zdrav san.
- Izoleucin je aminokiselina razgranatog lanca i uključen je u metabolizam mišića i mišićnom tkivu te je važan za proizvodnju hemoglobina, regulaciju energije i za imunološko funkcioniranje.
- Leucin je aminokiselina razgranatog lanca koja je presudna za sintezu proteina i oporavak mišića.
- Lizin igra glavnu ulogu u sintezi proteina, proizvodnji hormona i enzima i apsorpciji kalcija.
- Metionin igra važnu ulogu u metabolizmu i detoksikaciji.
- Treonin je glavni dio strukturnih proteina kao što su kolagen i elastin.
- Triptofan je često povezan s pospanosti iako ima mnoge druge funkcije kao što su održavanje pravilne ravnoteže dušika i preteča je serotonina, neurotransmitera koji reguliraju apetit, san i raspoloženje.
- Valin je jedna od aminokiselina razgranatog lanca i pomaže poticati rast i regeneraciju mišića i uključen je u proizvodnju energije.
Preporučene dnevne doze po 1 kg tjelesne težine:
- Lizin: 38 mg
- Metionin (+ neesencijalna aminokiselina cistein): 19 mg
- Fenilalanin (+ neesencijalna aminokiselina tirozin): 33 mg
- Histidin: 14 mg
- Izoleucin: 19 mg
- Leucin: 42 mg
- Treonin: 20 mg
- Triptofan: 5 mg
- Valin: 24 mg
Aminokiseline – proteinski suplementi
Iako se aminokiseline često povezuju sa sportistima i sa onima koji su na raznim vrstama dijeta, aminokiseline su potrebne svima. One se koriste za stimuliranje abdominalne masti ali također i za zadržavanje mišićne mase.
Aminokiseline pomažu u izgradnji mišića pa su vrlo korisni za izgradnju mišićne mase, ali i povećanje njihove izdržljivosti.
Iako je suplementacija aminokiselinama preporučena za gotovo sve ljude, potrebno je da se prije konzumiranja posavjetujete s liječnikom. Razlog tome jeste što se proteini često mogu naći na putu normalnom funkcioniranju bubrega.
Šta je suplementacija i na koji način se prema tome trebate postaviti, pogledajte tekst OVDJE.
Također, ako imate kakvu alergiju na hranu, neke suplementi aminokiselina mogu biti štetni za vas.
Ukoliko ste zainteresirani za aminokiseline i želite ih koristiti, potražite odgovarajuće suplemente jednim klikom OVDJE.