Uloga L-karnitina u ljudskom tijelu je zaista velika, i od mnogobrojnih dobrobiti koje donosi našem tijelu, najpoznatija je uloga nosača masnih kiselina, gdje ih sagorijeva u koristi kao izvor energije. Karnitin doprinosti proizvodnji energije i veoma je važan za funkcioniranje i kretanje tijela i organizma, te za normalan rad srca i mozga. Ukoliko se vrlo malo karnitina nalazi u tijelu, masti se ne koriste i ne proizvode energiju, tijelo slabi a masne naslage se talože u mišićima i masnim tkivima.
Šta je zapravo L karnitin?
To je u stvari derivat koji nastaje iz aminokiselina metionina i lizina. U normalnim uslovima sam ljudski organizam proizvodi sasvim dovoljne količine L karnitina, međutim postoje situacije ovisno od organizma i tijela kada se ne može proizvesti prirodnim putem, stoga je potrebno unositi ga izvana.
Ovaj derivat se proizvodi u bubrezima i u jetri, a nakon proizvodnje se transportira u tkiva koja koriste masne kiseline kao važan i neophodan izvor energije. Najpotrebniji je srčanom mišiću te mišićima sistema za kretanje. Kako bi se ovaj derivat uspješno proizvodio u tijelu, potrebno je unošenje vitamina B6, zatim vitamina C, željeza i niacina. Ako se desi da je neki od ovih sastojaka u tijelu u minusu, nivo L-karnitina može biti značajno nizak.
Koje su dobrobiti L-karnitina?
Ako tijelu nedostaje L-karnitin, organizam se osjeća slabo i iscrpljeno, kao bolesno, jer mu nedostaje energija koja mu je neophodna za funkcioniranje. Tijelo tada šalje razne znakove koji nas upozoravaju da je vrijeme da se L-karnitin u tijelu nadoknadi. Obično tada možemo posezati za hranom i osjećamo glad. Također, može se pojaviti intenzivan osjećaj mučnine i neugodna mišićna slabost.
Masti nisu jedini izvor energije, energiju daju i ugljikohidrati pa kad nam nedostaje L-karnitina možemo osjetiti potrebu za slatkišima.
Uloga L-karnitina u organizmu ogleda se i u sljedećim benefitima:
- pojačava snagu našeg imuniteta,
- poboljšava koncentraciju, sposobnost, koncentraciju i raspoloženje,
- snižava loš holesterol i trigliceride,
- pomaže pri gubitku tjelesne težine,
- pozitivno utiče na rad srca i funkconiranje arterija,
- znatno podiže tjelesnu energiju i smanjuje umor…
L-karnitin pokazao se učinkovitim i u oporavku od srčanog udara. Također je odličan u borbi protiv angine pectoris, preventiva je za dijabetes, neplodnost itd.
Kada je u pitanju proces mršavljenja, L-karnitin djeluje na tri nivoa:
- poboljšava iskoristivost energije i izdržljivost,
- pospješuje brže i sigurnije sagorjevanje masnoća,
- ubrzava regeneraciju mišića.
Kada je u pitanju proces mršavljenja koji se veže s djelovanjem L-karnitina, važno je napomenuti da je uloga tjelesne aktivnosti u ovom slučaju ključna i da bez aktivnog treninga neće biti vidiljivih rezultata.
Djelovanje L-karnitina?
L-karnitin će svaku osobu učiniti pokretljivijom, punom energije i dobrog raspoloženja. Dodavanjem L-karnitina prehrani doprinijet će manjem osjećaju gladi a tjelesne funkcije i koncentracija će se znatno poboljšati.
Ako L-karnitina imamo dovoljno u tijelu, dodatna količina neće negativno uticati na zdravlje i tijelo čovjeka, međutim njegovi efekti se neće izrazito osjećati jer ga je već dovoljno u tijelu.
Ono što je važno naglasiti jeste da s unošenjem L-karnitina ne bi trebalo prenagliti, i savjet stručnjaka je samo jedan – važno je držati se idealnog omjera i ne prelaziti granice.
Koji su to izvori L-karnitina?
L-karnitin se u najvećoj mjeri nalazi u hrani životinjskog porijekla, te bi vegetarijanci mogli imati problema kada je u pitanju nedostatak ovog derivata u tijelu. Također, nauka ističe kako je česta glavobolja kod osoba koje ne unose u organizam hranu životinjskog porijekla možda uzrokovana nedostatkom L-karnitina.
Dakle, najjači izvori L-karnitina su:
- meso peradi,
- crveno meso,
- razni mliječni proizvodi,
- masna riba.
Te neki biljni proizvodi koji sadrže mnogo manje ovog derivata:
- ,proizvodi od žitarica i žitarice,
- gljive,
- šparoge,
- krastavci,
- mrkva,
- karfiol.
Naravno, ono što je već svima poznato jeste da se najveće količine L-karnitina mogu pronaći i unijeti u organizam putem suplemenata. Oni će na najbrži način stimulirati tijelo i biti najdjelotvornija opcija kada je podrška živčanom sistemu u pitanju, te kao preventivna zaštita.
Kako dozirati L-karnitin?
Doziranje ovisi najviše o tjelesnoj aktivnosti, od načina prehrane, ali veliku ulogu igraju i godine i količina tjelesne mase. Ono što stručnjaci preporučuju i što je najsigurniji omjer jeste od 500-3000mg L-karnitina dnevno.
Ukoliko biste smatrali da vam je potreban veći unos od navedenog, trebali biste se savjetovati sa stručnjacima.
Prilikom pretjeranog unosa korisnici su naglasili da koža može poprimiti neugodan “riblji” miris.
L- karnitin je vrlo siguran dodatak, bez toksičnih učinaka i vrlo čest sastojak formula za mršavljenje. Eventualne nuspojave moguće su i obično se očituju u vidu probavnih tegoba kao što su proljev, grčevi i mučnine.
Do sljedećeg čitanja.
Fitnessmarket.ba